Styl ubioru od zawsze był sposobem na wyrażenie siebie. To, w jaki sposób się ubierasz ma wpływ na odbiór Twojej osoby przez innych ludzi. Chcesz podkreślić swój indywidualizm, odrzucić rutynę oraz wyjść poza ogólnie przyjęte schematy? Idealnym wyborem będzie więc odzież uliczna. Koniec z monotonią i obcisłymi strojami. Tu króluje luz i wygoda.

Streetwear i jego korzenie

Może się wydawać, że streetwear jest stosunkowo nowym stylem ubioru. Wbrew pozorom – jego początki sięgają bowiem lat 70-80 XX wieku oraz w rzeczywistości wywodzi się z subkultury… surfurskiej w Los Angeles. Powstał z zamiłowania do wygody, a także jako przejaw buntu wobec masowych trendów – miał być sposobem na zamanifestowanie swojej niezależności. Obecnie odzież uliczna jest raczej kojarzona z hip-hopem i rapem, jak też jest wykorzystywana przez wszystkie osoby, którym zależy na komforcie – niezależnie od preferencji muzycznych oraz wieku. Odzież uliczna tak naprawdę jest trudna do zdefiniowania, pewne jest za to że nie obowiązują w niej żadne ścisłe zasady oraz jej rozwój ewoluuje niezależnie od światowych trendów modowych. Jakie dokładnie elementy odzieży wpisują się w stylistykę uliczną? Oczywiście wszelkie bluzy i t-shirty, trampki, jeansy, czapki z daszkiem i wiele innych, czyli jest to odzież codzienna i casualowa. W modzie streetwear posiada ona nieco zbuntowany oraz przekorny charakter – łatwo po tym odróżnić zwykły t-shirt od tego streetwearowego. Cechą charakterystyczną odzieży tego typu jest duże oraz widoczne logo danej marki, które jest najczęściej umieszczane z przodu koszulki lub bluzy. I nie ma to na celu obnoszenia się z ilością wydanej gotówki na dany element odzieży, lecz w pewien sposób określa Twoją przynależność do kręgu kulturowego.

Moda uliczna na salonach

Jeszcze do niedawna, odzież uliczna była kierowana tylko do stosunkowo młodych osób, jak też była ubierana tylko na co dzień. Ewolucja mody oraz związane z tym mieszanie stylów odzieżowych sprawiło, że streetwear wkroczył także na salony. Obecnie modne jest łączenie stylistyki ulicznej z elementami glamour, a świetnym przykładem są choćby sneakersy na koturnie, które można ubrać do luźnych joggerów i bluzy, jak też do zwiewnej sukienki. W przypadku mody męskiej, łatwo zaś zauważyć że panowie coraz śmielej łączą sportowe, a nawet uliczne elementy garderoby z tymi eleganckimi (trampki ubierane do koszuli nie są już żadną awangardą, lecz raczej standardem, a coraz częściej towarzyszą im czapki z daszkiem). Streetwear daje wiele możliwości stylizacyjnych i jest otwarty na eksperymenty. Używając odzieży ulicznej można z łatwością wykreować swój własny, indywidualny styl i jest to jeden z najważniejszych powodów, dla których jest obecnie tak popularna. Za sprawą ubrań tego typu można łatwo wyróżnić się z tłumu i poczuć prawdziwą wolność.

Zawsze będzie na czasie

Ilość producentów odzieży ulicznej jest naprawdę bardzo duża, a każdy z nich posiada nieco inną, charakterystyczną stylistkę. Nie brakuje wśród nich również polskich producentów streetwear, jak choćby Prosto czy El Polako. Wśród odzieży ulicznej można znaleźć proste i stonowane projekty, jak również te kolorowe i bardzo oryginalne, dzięki czemu każdy znajdzie tutaj coś dla siebie. Streetwear, to również odzież premium, wykonana z wysokiej jakości materiałów, a znani producenci często wypuszczają edycje limitowane swoich kolekcji, przez co masz szansę jeszcze bardziej odróżnić się od tłumu. Streetwear nigdy nie wyjdzie z mody, a ilość możliwości stylizacyjnych jakie ze sobą niesie sprawia, że wciąż zyskuje kolejne rzesze zwolenników. Jeśli chcesz, żeby Twój strój wyrażał Twoją osobowość, nie ma lepszego stylu odzieżowego.